Na co zwrócić uwagę komponując dietę niemowlęcia?

Na co zwrócić uwagę komponując dietę niemowlęcia?

0 1252

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa w dużej mierze prawidłowo zbilansowana dieta. Poniżej podano główne rzeczy, na ktore należy zwrócić uwagę.W ciągu pierwszych 3 lat życia u dzieci wyrabiana jest większość nawyków żywieniowych, które z reguły stosują potem do końca życia. Tak więc od rodzica zależy w dużej mierze, czy jego dziecko będzie się prawidłowo odżywiać w przyszłości, czy nie.

Wprowadzanie produktów uzupełaniających wg rekomendacji polskiej grupy ekspertów powinno zacząć się między 17 a 26 tygodniem życia dziecka. Do tego czasu warto dziecko karmić piersią (zalecane wyłączne karmienie piersią do 6mż.).


Dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconych kubków smakowych, dlatego nie warto przyzwyczajać je do bardzo słodkich lub słonych smaków. Dieta dziecka powinna być zblinasowana pod względem ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Również należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość żelaza i wapnia w pożywieniu. Wprowadzanie pokarmów warto zacząć od warzyw. Jeśli zaczniemy od słodkich owoców, możemy spowodować, iż dziecko niechętnie będzie sięgało po ‚niesłodkie’ warzywa. Posiłki powinny być również regularnie podawane oraz dziecko nie powinno być przekarmiane. Należy także ograniczyć w miarę możliwości ilość cukrów, by uchronić dziecko przed rozwojem próchnicy oraz nadmierną masą ciała.

Powinniśmy również pamiętać o witaminie D3. Spora częć dzieci do 3rż. ma jej niedobów, a przecież jest ona niezbędna w procesie wchłaniania wapnia i budowania mocnych zębów i kości. Tak więc warto wprowadzać do diety dziecka również ryby morskie, które niedobory te uzupełniają.

źródło: Rozwój oraz żywienie niemowląt, Nutricia

SIMILAR ARTICLES

0 5645

2 17779

NO COMMENTS

Leave a Reply