Laptopowe zapalenie skóry

Laptopowe zapalenie skóry

0 5645

Laptopowe zapalenie skóry to dość całkiem nowa jednostka w ICD10 i występuje głównie u ludzi korzystających z laptopów.  Identyczne objawy pojawiają się w związku z korzystaniem z kocy elektrycznych, podgrzewanych foteli w samochodzie, czy też poprzez kontakt z piecami kaflowymi.

Definicja ” Laptopowe zapalenie skóry” mogłoby się wydawać, że jest czymś nowym, lecz to nic innego jak wynik długotrwałej ekspozycji skóry na określone źródło ciepła. Dawniej były to piece kaflowe i kominki, a ówcześnie wyżej wspomniany laptop, czy podgrzewane siedzenia. Ta jednostka chorobowa chrakteryzuje się chronicznym zapaleniem skóry i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Z reguły jest efektem trzymania laptopa na kolanach przez kilka godzin dziennie przez kilka miesięcy. Do głównych objawów laptopowego zapalenia skóry należą hiperpigmentacja, czerwonobrązowe siateczkowate przebarwienia pojawiające się w przypadku laptopów głównie na lewym udzie (stamtam, gdzie przez otwory wentylacyjne najczęściej emitowane jest ciepło), a w przypadku pieców – plecy oraz łydki.


W leczeniu tego typu stanu jedynym rozwiązaniem jest odcięcie od źródła ciepła. Zaleca się nie opierać o piece, nie stosować zbyt długo podgrzewanych foteli, a laptopy trzymać na stole lub na specjalnych podstawkach chłodzących. Przebarwienia niestety mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Poza tym zmiany te mają raczej charakter łagodny, aczkolwiek opisano zwiększone ryzyko atypii komórkowych/raka kolczystokomórkowego skóry.

 

Źródło: Medycyna w praktyce 2015

 

SIMILAR ARTICLES

2 17779

0 35516

NO COMMENTS

Leave a Reply