Objawy zatrucia ciążowego

Objawy zatrucia ciążowego

3 3718

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza, to zespół objawów indukowanych ciążą, który może zagrażać życiu i zdrowiu matki oraz dziecka.


Gestoza pojawia się najczęściej po 20. tygodniu ciąży i może doprowadzić m.in. do przedwczesnego odklejenia się łożyska, a nawet zgonu matki lub dziecka.

Objawy zatrucia ciążowego:

  • nadciśnienie tętnicze (wartości powyżej 140/90 mmHg),
  • białkomocz (zwłaszcza wartości powyżej 0,3g/dobę)
  • obrzęki uogólnione, które nie ustępują po odpoczynku, utrzymują się cały dzień i obejmują nie tylko kończyny dolne, ale także kończyny górne, czy twarz.

W gestozie nadciśnienie tętnicze może powodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, co może skutkować niedotlenieniem płodu, co zaś może doprowadzić do hipotrofii, czyli wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu.

Obecnie termin gestoza i zatrucie ciążowe zostały zastąpione określeniem: stan przedrzucawkowy.

 

źródło: G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia tom 1. PZWL 2013

3 COMMENTS

  1. Nie ma czegoś takiego jak „zatrucie ciążowe” a termin gestoza już dawno przestał obowiązywać. Pozdrawiam

    • W tagach zostało zawarte nowe określenie, ale żeby nie było dodane teraz zostało również w notce. Spore grono medyczne używa niestety starych określeń i łatwo zauważyć, że pacjenci szukając informacji na temat swojego stanu zdrowia, częściej wpisują w wyszukiwarkę „zatrucie ciążowe” niż „stan przedrzucawkowy” – stąd też taki tytuł wpisu. Pozdrawiam

  2. Oczywiście że tak…. „Ryba” nie wie co pisze … tu chodzi o zagrożenie a nie o wyraz ..nazwe… tak wiec droga Rybo życze ci zatrucia ciążowego i pamietaj szukaj lekarza co prawidlową nazwe Ci poda bo to przecież najważniejsze…

Leave a Reply