Rak płuc – objawy

Rak płuc – objawy

Rak płuca to najczęstszy nowotworów złośliwy zarówno w Polsce jak i na świecie. Jednocześnie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce jako główna przyczyna zgonów z powodu chorób nowotworowych w Polsce.


Aż 1/3 wszystkich zgonów mężczyzn z powodu chorób nowotworowych wiąże się z rakiem płuca. U kobiet umieralność wynosi 13% i od niedawna jest wyższa niż umieralność z powodu raka piersi (12,5%).
Płuca stanowią również jedną z najczęstszych lokalizacji przerzutów odległych. Szczególnie takich nowotworów jak: rak jelita grubego, rak piersi, rak nerki, czerniak oraz mięsaki.

Należy pamiętać, że rak płuca we wczesnej fazie przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki sprzyjające rozwojowi nowotworu, którymi są głównie czynne lub bierne narażenie na dym tytoniowy oraz narażenie na radon i azbest, metale ciężkie, niektóre substancje chemiczne i przemysłowe zanieczyszczenia powietrza.


Objawy raka płuc:

  • Kaszel- utrzymujący sie przez wiele tygodni ( u palaczy zmiana charakteru kaszlu).
  • Duszność, uczucie obezwładniającego zmęczenia.
  • Krwioplucie
  • Chrypka
  • Dysfagia (zaburzenia połykania)
  • Ból w klatce piersiowej i ból barku.
  • Zapalenia płuc – nawracające w tej samej lokalizacji i trudno leczące się.
  • Postępująca utrata masy ciała z towarzyszącym osłabieniem- to późne objawy nowotworzenia.

Do bardziej specyficznych objawów mogących towarzyszyć szczególnym typom bądź lokalizacjom nowotworów płuc należą: zespół Hornera, zespół żyły głównej górnej oraz liczne zespoły paranowotworowe.

Źródło: Interna Szczeklika 2015/2016

 

Zobacz również:

Rak jelita grubego – objawy

SIMILAR ARTICLES

0 5644

0 35516

2 COMMENTS

  1. 2 tygodnie temu zmarla moja mala wlasnie z powodu raka pluc. Wiekszosc objawow sie zgadzala. Ludzie nie bagatelizujmy swoich dolegliwosci!

  2. W lutym br zmarła moja Mama na raka płuc, walczyła 8 miesięcy. Niestety nie udało się, z płuc się wycofał, ale zrobił się przerzut do głowy, nie pomogła operacja. Dziś jestem sama. Chodź mam 31 lat czuję się jak dziecko pozostawione same sobie. Najgorsze jest, że idąc ulicą wszędzie Ją widzę, w każdym sklepie, szpitalu…w mieszkaniu. Mam nieraz ochotę pójść do szpitala i zapytać tych magików Dlaczego?! ale potem się opamiętuję, bo co mi niby mają powiedzieć nie pani jednej… Ale ja zostałam SAMA… nie umiem sobie z tym poradzić…

Leave a Reply