Płonica. Szkarlatyna.

Płonica. Szkarlatyna.

0 2033

Płonica (szkarlatyna, scarlet fever, scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną występująca głównie u dzieci. Wywołaną jest przez bakterię – paciorkowca grupy A. Do najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny zaliczamy malinowy język oraz wysypkę.


Płonica, czyli szkarlatyna to choroba zakaźna wywoływana przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Bakterie te produkują egzotoksyny. Za wystąpienie wysypki odpowiedzialna jest toksyna erytrogenna. Szkarlatyna obecnie występuje dość rzadko. Z reguły zachorowania pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Płonica przenosi się głównie drogą kropelkową.

Okres wylęgania choroby wynosi zwykle 2-4 dni, czasami przedłuża się do 7 dni. Tak więc po ok. 2-4 dniach od kontaktu z osobą chorą, u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze objawy. Z reguły przypominają one bardzo objawy anginy i w związku z tym, jeszcze przed pojawieniem się u chorego wysypki, płonica może zostać pomylona przez lekarza z anginą. Z czym jeszcze różnicować szkarlatynę? Choroby przypominające płonicę to: różyczka, odra, choroba Kawasaki.

Gdy na ciele dziecka pojawi się charakterystyczna wysypka, to wtedy postawienie diagnozy jest bardzo łatwe. Do pierwszych objawów zaliczamy ból gardła, zaczerwienione migdałki, wysoką gorączkę (ok. 40st.C), obłożony język pokryty białym nalotem, który po 2-3 dniach nabiera koloru malinowego (tzw. język malinowy). Czasem pojawiają się bóle głowy, brzucha i wymioty. Dopiero ok. 2-3 dnia po wystąpieniu gorączki na skórze dziecka pojawiają się drobne czerwone kropeczki przypominające ślady po uderzeniach szczotką ryżową.


Wysypka może swędzieć. Najwięcej plamek jest w okolicach pachwin i pod pachami. Charakterystyczne jest to, że wysypki nie ma wokół ust i nosa – wolny jest tzw. trójkąt Fiłatowa.
Wysypka zanikając łuszczy się – najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a na koniec na dłoniach i stopach.

Rozpoznanie choroby można postawić na podstawie objawów oraz odchyleń w badaniach dodatkowych. W ostrym okresie choroby, w morfologii stwierdza się podwyższoną ilość leukocytów. Podwyższone jest również ASO (powyżej miana 1:200) i OB. W wymazie z gardła występuje paciorkowiec grupy A.

Szkarlatyna powinna być leczona antybiotykiem. Wśród zalecanych są: penicylina krystaliczna oraz cefalosporyny. Jeśli jest podejrzenie uczulenia dziecka na pochodne penicyliny, to stosuje się makrolidy. Antybiotyk powinien być zażywany przez 10-14 dni. Konieczna jest też wizyta kontrolna po zakończeniu leczenia, bo niedoleczona szkarlatyna daje groźne powikłania, takie jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączka reumatyczna, zapalenie stawów, zapalenie ucha środkowego.

 

źródło:

1.Pediatria, Wanda Kawalec, Ryszard Grenda, Helena Ziółkowska. PZWL 2015

2. Szczeklik 2015/2016

SIMILAR ARTICLES

0 5591

2 17669

NO COMMENTS

Leave a Reply