Hipokaliemia – co to?

Hipokaliemia – co to?

0 65407

Dorosły człowiek o masie ciała 70kg ma ok. 50mmol potasu / kg mc. , co daje ok. 3500mmol potasu w całym ustroju.


90% potasu znajduje się śródkomórkowo. Jego poziom we krwi zależy od: podaży potasu, nerkowej regulacji jego wydalania oraz przechodzenia potasu z przestrzeni pozakomórkowej do śródkomórkowej i odwrotnie. Dobowy spożycie potasu w pokarmach wynosi 20-100 mmol. 90% wchłoniętego potasu ulega wydaleniu z moczem, a 10% z kałem. U osób dorosłych z przewlekłą chorobą nerek wydalanie potasu przez przewód pokarmowy może wzrosnąć do 30-40%. Potas zawarty w moczu jest wydzielany głównie przez komórki cewki zbiorczej. Sprawne nerki są w stanie wydzielić w ciągu doby ok. 300-400 mmol potasu.

Hipokaliemia – Definicja:
K+ w surowicy <3,8 mmol/l (niewielkie różnice w zależności od laboratorium). U dzieci odpowiednio 3,2 mmol/l

 

Hipokaliemia rzekoma:
przechowywanie krwi nieodwirowanej przy leukocytozie >100000/ul (młode granulocyty pobierają potas), krew pobrana 20-30 minut po podaniu insuliny, dłuższe przechowywanie krwi nieodwirowanej z prawidłową liczbą leukocytów w temp. 25-28C.

 

Badania jakie należy wykonać:

  • stężenie K+ w surowicy
  • ze względu na możliwość współwystępowania innych zaburzeń gospodarki wodno – elektrolitowej wykonaj: stężenie magnezu, wapnia i fosforu oraz gazometrię
  • w celu wykrycia przyczyny: aktywność reninowa osocza (ARO), stężenie aldosteronu, stężenie kortyzonu oraz wydalania potasu z moczem. Czasami wywiad może wskazywać na przyczynę.

Leczenie:

Leczenie hipokaliemii polega na suplementacji potasu (zależnie od ciężkości odpowiednio pokarmowej, lekami doustnymi, dożylnej) a przede wszystkim na likwidacji przyczyn hipokaliemii.
Podawaj potas : głównie w postaci KCl, wyjątkowo u chorych z kwasicą metaboliczną – pod postacią węglanu lub cytrynianu potasu.
Podawaj leki blokujące wydalanie potasu przez nerki.
Jeśli K+ >=2,5mmol/l, bez objawów -> p.o. 20-30mmol K+ 2-4 razy dziennie (max. 40mmol/dawkę); jeśli K+ < 2,5mmol/l lub ojawy -> rozpocznij od wlewu dożylnie max 20mmol K+/godzinę (roztwory o stężeniu >=40mmol K+/l podawaj do żył centralnych).
Orientacyjny niedobór potasu przy zmniejszeniu kaliemii o 1mmol/l wynosi 200mmol. Do tak obliczonego niedoboru należy dodać bieżące straty potasu.
Należy korygować współinstniejące zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (zwróc uwagę m.in. na magnez, wapń, fosfor i gazometrię).
Jeśli chory może przyjmować leki doustnie, to zastosuj bloker receptora aldosteronowego (spironolakton, eplerenon).
Oporność na leczenie może wynikać z współistniejącej hipomagnezemii.

źródło: Choroby wewnętrzne. Szczekilk 2012; Herold 2008

SIMILAR ARTICLES

0 2424

0 1130

NO COMMENTS

Leave a Reply